│ Datum kreiranja: 17. avgust 2020. godine│
Nacionalni praznik „Dan Dužijance” Bunjevci su obilužili tradicionalno, na Veliku Gospojinu, 15. avgusta.

Izostale su ove godine, kako je to i bilo najavljeno, svečane povorke, programi i masovnije propratne manifestacije, al je sačuvana suština „Dužijance”, odnosno zafala Bogu za novo žito i za kruv koji će se od njeg pravit u naredni godinu dana.

Nuz poštivanje propisani mira ovogodišnja centralna manifestacije „Dana Dužijance” svela se na blagoslov kruva od novog žita u Franjevačkoj crkvi, te na njegovu pridaju, dok je prija Mise zafalnice dr Suzana Kujundžić, pridsidnica Nacionalnog savita bunjevačke nacionalne manjine položila cviće na spomen-bistu Blašku Rajiću, koji je neraskidivo vezan s tradicijom Bunjevaca i „Dužijancom.”
– „Dužijanca” je ove godine taka kako je i stanje u cilom svitu. Zato smo sve sveli na minimum, što se tiče broja ljudi koji mogu doć, al mi se zato čini kako je tim ostvaren duhovni maksimum, jel smo se svi ustremili na to, istaknit osnovnu ideju „Dužijance”, zafalu Bogu. Istovrimeno smo pokušali našim Bunjevcima približit „Dužijancu” kroz izradu dokumentarnog filma koji divani o „Dužijanci” i svim programima koji su bili u okviru obilužavanja nacionalnog praznika. Na kraju, srićni smo i ponosni, a nadamo se kako ćemo „Dužijancu” 2021. godine slavit bar ko što smo slavili 2019. – istakla je dr Kujundžić Ostojić.

Kruv od novog žita u Franjevačku crkvu su uneli bandaš i bandašica Marijan Horvacki i Ivona Ivković, a tokom Mise zafalnice blagoslovio ga je fra Zdenko Gruber. Govoreć o Velikoj Gospojini i Blaženoj Divici Mariji, on je naglasio kako je potribno držat se Božiji zapovidi i kad je teško, te da je važno ustrajat u viri čak i kad se čini da su rezultati suprotni od onog što očekivamo. Potom je istako kako je jedan od lipi načina okrećanja čovika Bogu jeste i da mu bude zafalan, pa i kroz zafalu za plodove polja.
– Biti zahvalan Bogu za dobra koja nam daje je velika životna mudrost, nešto što čoveka čini sretnim i otvara ga da primi nova dobra, otvara nam oči da vidimo čime nas Bog sve to daruje. Uzimamo mnogo toga danas „zdravo za gotovo”, pa je zato zahvalnost za plodove polja i pre nego što počnu da nam pomanjkaju nešto što nas približava Bogu i što nas usmerava punini života – naglasio je fra Gruber u svojoj propovidi.

Bandaš i bandašica su kruv od novog žita pridsidnici NSBNM pridali u Etno kući „Kuntić”, di je i prikazan dokumentarni film o „Dužijanci”. Divaneć o svojoj ulogi u obilužavanju nacionalnog praznika Bunjevaca bandaš i bandašica, koji dolaze iz Kulturno-umitničkog društva „Aleksandrovo”, su istakli kako im je činilo zadovoljstvo bit dio tradicije Bunjevaca.
– Kako sam već dugi niz godina u folkloru dobro znam sve običaje i drago mi je što sam izabrana za bandašicu. „Dužijanca” je stari običaj kojim se obilužava kraj žetve, navikli smo, istina, na štogod drugčije proslave, al će mi ovo svakako ostat u sićanju ko jedno posebno iskustvo – ističe devetnajstogodišnja Ivona Ivković, dok četri godine stariji Marijan Horvacki nastavlja:
– Mladi tribaje čuvat običaje, znat svoju tradiciju i bit to što jesu. Dobro je podsitit se kako se kruv kadgod obezbeđivo, jel je sad lakše radit poslove na njivi. Malo smo možda i zaboravili šta znači kruv, često smo ga bacali, a sad nas ova kriza uči nike stvari malo više cinit.
Министарство информисања и телекомуникација