U petak, 23. februara, bunjevačka zajednica obilužila je nacionalni praznik – Dan osnivanja prvog Nacionalnog savita.

Kako je to i običaj poslidnji godina, ovaj praznik je obilužen svečanom sidnicom Nacionalnog savita bunjevačke nacionalne manjine, u Plavoj sali Gradske kuće u Subotici. Bila je to prilika da se čuje šta je urađeno u periodu od prošlog ovakog okupljanja, al i da se čuje koje su aktuelne aktivnosti koje obilužavaje jubilarnu petnajstu godinu u radu NSBNM.
Ono što je sigurno, 23. februar 2018. godine ostaće upamćen ko datum kad je proglašen standard bunjevačkog jezika, kad je promovisan nov udžbenik na bunjevačkom...
Prija početka svečane sidnice prisutne je pozdravio Bojan Gregorić, samostalni savitnik za ostvarivanje ravnopravnosti nacionalni manjina – nacionalni zajednica u Pokrajinskom sekretarijatu za obrazovanje, propise, upravu i nacionalne zajednice.
– Prenosim vam pozdrave sekretara i želim sreću u radu. AP Vojvodina čini velike napore u poboljšanju uslova i svakoj vrsti zaštite i ostvarivanja prava svih nacionalnih manjina – istako je Gregurić i podsitio prisutne da su raspisani konkursi koji se direktno tiču ostvarivanja prava nacionalni manjina.
Da Bunjevci imaje podršku i u Subotici, varoši di ji ima najviše, potvrdila je i Jasmina Stevanović, sekretar u Sekretarijatu za društvene delatnosti Grada Subotice.
– Čestitam vam praznik, 15 godina od formiranja prvog Nacionalnog saveta, ali i od kako imate status nacionalne manjine. Grad Subotica i gradonačelnik Bogdan laban u potpunosti podržavaju sve vaše napore, u poljima obrazovanja, kulture... i svim drugim oblastima u kojima ostvarujete svoja prava. Želim vam da i dalje čuvate vaš nacionalni identitet, kulturu i istoriju – poručila je ona.
Dr Suzana Kujundžić Ostojić, pridsidnica NSBNM, analizirala je učinjeno u proteklom periodu.
– Ovo je najbolja prilika da se članovi NSBNM, pridstavnici naši udruženja, gosti i dobitnici priznanja NSBNM okupe i da vidimo šta smo uradili u proteklom periodu. Istakla bi nikoliko stvari, veliki naučni skup „Kultura i identitet Bunjevaca“, te zbornik radova sa tog skupa, da smo večeras imali čast da proglasimo standard bunjevačkog jezika. Time standardizacija nije gotovo, to je proces koji je u toku, al mi možemo proglasit naš standard, odnosno kako pišemo, kako divanimo. Takođe, na astalu je i nov udžbenik – čitanka za 3. i 4. razred osnovne škule. Nov udžbenik biće značajan dici i učiteljima, al i ciloj zajednici. Proces obrazovanja je dugačak, to je sime koje se posije i čekaje se rezultati. Kad na našim mistima budu oni koji danas uče iz ti knjiga, znaćemo koliko je to važno – divani dr Kujundžić Ostojić, pa nastavlja:
– Ovo je prvi saziv koji je uradio svoj mandat do kraja, nadam se da će tako bit do jeseni. Očekivaje nas izbori, volila bi da oni budu fer i korektni, i da velik broj Bunjevaca izađe na nji i kaže svoje mišljenje. Nadam se da ćemo bit pametniji, da će bit manje lista, a da će na njima bit kvalitetni ljudi koji mogu i oće pomoć zajednici. Sazrili smo, naučili smo da divanimo i kad se ne slažemo, al da to ne znači da jedni drugima okrećemo leđa. U takoj atmosferi, ubeđena sam da ćemo uradit sve što triba. Prid NSBNM ostaje još tušta posla, a niki su posebno aktuelni. – Ostaje nam da se borimo sa Dekretom iz 1945. godine, i on s nama, kako god. Dok nas ima živi, tražićemo da se on ukine, a vidićemo ko će bit istrajniji. Očekiva nas i završavanje drugog izdanja Ričnika, pridstoji nam uskoro razgovor sa Maticom srpskom, oni su glavni izdavači i vlasnici autorski prava prijašnji ričnika, al će i taj proces bit gotov.

Dodiljena priznanja Kako je to i običaj, na svečanoj sidnici su podiljena i vridna priznanja NSBNM. Priznanje „Ambrozije Šarčević” za poseban doprinos u oblasti naučno-istraživačkog rada o Bunjevcima dobili su dr Drago Njegovan i dr Aleksandar Raič, priznanje „Mara Đorđević Malagurski” dobili su Kata Kuntić, za poseban doprinos u oblasti kulture Bunjevaca, i Branko Pokornić, za pokrećanje amaterskog filmskog stvaralaštva o ličnostima i znamenitostima Bunjevaca. Mirjana Savanov zaslužila je priznanje „Mijo Mandić” za poseban doprinos u oblasti obrazovanja Bunjevaca, dok je Stevan Nemet zaslužio priznanje „Kalor Milodanović” za pokrećanje prvi radio emisija na bunjevačkom jeziku. NSBNM priznanje je naminio i Bunjevačkom kulturnom centaru Subotica za dvadesetpetogodišnji rad na nigovanju i očuvanju identiteta Bunjevaca.
Министарство информисања и телекомуникација