Zavrsno vece

Svi koji su rado pratili ovogodišnje dane na petnajstom Festivalu bunjevačkog narodnog stvaralaštva mogli su i kroz završno veče da se podsite dešavanja ove godine, al i dešavanja tokom 15 godina postojanja ovog specifičnog programa.

No, bila je to prilika i da se proslavi još jedan jubilej, 20 godina Kulturno-umitničkog društva „Bunjevka” koje, nuz druge aktivnosti, i organizuje pomenuti festival već deceniju i po.

Upravo je proslava dva jubileja bila razervisana za poslidnji dan ovogodišnjeg Festivala, a bila je to prilika da se prisutni podsite kako je to „Bunjevka” radila tokom dvi decenije. Tog se podsitila i dr Suzana Kujundžić Ostojić, pridsidnica Nacionalnog savita bunjevačke nacionalne manjine koja je tom prilikom istakla da je u KUD „Bunjevka” svi ovi godina urađen velik poso na očuvanju bunjevačke kulture i tradicije.

Ona se zafalila i Kati Kuntić, pridsidnici KUD „Bunjevka”, na velikom trudu, al i na odricanju, jer je dobar dio vrimena, koji je, na primer, mogla provest sa svojom familijom, koja je, istina takođe vezana za rad KUD-a, provela radeć na očuvanju bunjevačke kulture i tradicije.

Zavrsno vece 01

Bila je to prilika da se uruče i prigodne povelje i zahvalnice svima onima koji su u protekli dvadeset godina pomogli u radu KUD „Bunjevka”, al i da se promoviše monografija koja divani o dva važna jubileja.

Kulturno-umitničko društvo „Bunjevka” je osnovano sa ciljom da se očuva bunjevačka kulturna baština i već dvadeset godina na tom istrajno radimo. Igrali smo bunjevačke igre, pivali naše pisme, nigovali našu kulturu i tradiciju. Konačno, ove godine je ministarstvo kulture Republike Srbije uključilo naš program u „Dane evropske baštine”, oni su smatrali da smo mi najbolji reprezent bunjevačke kulture, a na to priznanje smo izuzetno ponosni – divani Kata Kuntić, pridsidnica KUD „Bunjevka”.

Ovogodišnji Festival je dobio tušta pofala, a da su pofale na mistu potvrdio je i Mirko Bajić, pridsidnik Izvršnog odbora BNS-a.

KUD „Bunjevka” radio odlično i ovaj Festival je ono što je najvridnije u okviru očuvanja bunjevačke kulturne baštine i identiteta. Ovogodišnji program se posebno izdvojio, ne zato što je rič o godini jubileja, nego i po organizaciji i sadržaju, al i po porukama koje smo mogli čut, a koje se tiču zaštite identiteta i kulturne baštine nas Bunjevaca. Od prošle godine Festival bunjevačkog narodnog stvaralaštva se nalazi med manifestacijama od važnosti za Grad Suboticu, nadamo se punoj podrški, da će tretman bit isti kod slični programa drugi nacionalni zajednica, pa će, samim tim i rad bit lakši. Imamo tušta udruženja koja se bavi kulturom Bunjevaca, a ovaj Festival mora bit siže svega tog. U njega moraje bit svi uključeni, jel je ovo i Fesitval svi Bunjevaca – dodo je Bajić.

Nakon što je završen svečani dio zatvaranja Festivala, prisutni su mogli pogledat izložbu fotografija koja svidoči o tom kako je KUD „Bunjevka” radilo u protekle dvi decenije.