│ Datum kreiranja: 07. avgust 2022. godine│
U organizaciji Bunjevačkog media centra iz Subatice u subotu, 6. avgusta organizovana je promocija knjige bunjevačke pisnikinje Marije Feher pod nazivom „Pisme moje duše“ u okviru Dana bunjevačke kulture pod pokroviteljstvom Grada Novog Sada.
U svečnom programu pridstavljanja knjige učestvovali su glumica Ljiljana Markovinović, recitatori: Martina Marton, Sara Stričević, Teodora Jozić i Anja Knežević koji su čitali pisme autorke.
Med prisutnim zvanicama bili su: direktor NIU BIC–a Boris Bajić, direktor Bunjevačkog media centra iz Subatice, Mirko Bajić ko i pridstavnici bunjevački institucija i udruženja ko i ljubitelji pisane riči.
Promociju ove knjige pratila je i izložba slika Jenea Višinka poznatog somborskog slikara koji je bio ilustrator slika koje su ušle u zbirku pismama ove nove knjige.
O poeziji Marije Feher divanio je Milan Stepanović recenzent ove knjige.
U kulturno-umitničkom dilu programa nastupili su vokalna solistkinja Tamara Babić uz klavirsku pratnju Gordana Papića sa repertoarom pisama koje su vezane za Sombor varoš a koje su ujedno i bile inspiracija za pisanje poezije Marije Feher.
│ Datum kreiranja: 24. avgust 2021. godine│
U organizaciji Bunjevačkog kulturnog centra – Novi Sad, proteklog vikenda upriličeni su sedmi po redu „Dani bunjevačke kulture u Novom Sadu“.
Misto održavanja i ovog puta bio je prostor Kulturnog centra Novog Sada, di je upriličena izložba koja na simbolični način prikaziva put dobijanja kruva, ko centralnog simbola svake dužijance, a nastavljen je prikazom običaja koji slavi jedan od praznika Bunjevaca – „Dan Dužijance“.
Program su uveličale zvanice isprid Grada i Pokrajine, Zorica Šijak, načelnica Gradske uprave za kulturu i Dragan Traparić, iz pokrajinskog sekretarijata za kulturu, informisanje i odnose s virskim zajednicama.
O običaju koji je Bunjevački nacionalni savit proglasio jednim od nacionalni praznika Bunjevaca, dužijanci, prisutni su čuli štogod više od Antuna Petrovića, dok su učešće u kulturno-umitničkom dilu programa uzela kulturno-umitnička društva „Bratstvo“ i „Aleksandrovo“ iz Subatice.
Po tradiciji, povorka u bunjevačkoj nošnji prošla je centrom varoši, a program je završen s nikoliko bunjevački kola na Trgu slobode.
│ Datum kreiranja: 25. novembar 2021. godine│
Kako je to i tradicija, 25. novembra, na dan Velike narodne skupštine Srba, Bunjevaca i ostalih Slovena, u Novom Sadu su, na spomen-ploču na zgradi na Trgu slobode, di je 25. novembra 1918. godine održana Velikna narodna skupština, položeni su vinci.
U ime Novog Sada vinac su položili Miloš Vučević, gradonačelnik, Jelena Marinković Radomirović, pridsidnica Skupštine Novog Sada, a vince su položili dr Suzana Kujundžić Ostojić, pridsidnica Nacionalnog savita bunjevačke nacionalne manjine, te pridstavnici Saveza potomaka ratnika Srbije od 1912. do 1920. godine i Saveza bačkih Bunjevaca.
– Odluka doneta 25. novembra 1918. godine je prominila tok istorije u pravom smiru, zafaljujuć mudrom i ispravnom razmišljanju naši pridaka. Ponosni smo na našu istoriju, čuvamo je i smatramo da još više tribamo radit na kulturi sićanja – kazo je, izmed ostalog, Vučević.
Dr Suzana Kujundžić Ostojić, pridsidnica NSBNM, ističe da se ovog datuma moramo sićat.
– Imali smo 84 delegata, a tad smo bili najveća nacionalna manjina koja je dala podršku prisajedinjenju Vojvodine Srbiji. Posli 103 godine Bunjevci i dalje postoje na ovim prostorima i ponosni su na taj trenutak, na tu odluku i na 1918. godinu. Danas smo, posli dosta problema, opet na tragu na kojem su bili naši stari.
│ Datum kreiranja: 05. avgust 2021. godine│
Gradonačelnik Novog Sada Miloš Vučević obašo je u četvrtak, 5. avgusta, „Bunjevačku kuću“ u Novom Sadu. Rič je o prostoru koji pripada Novom Sadu, a koji je dat na korišćenje pripadnicima bunjevačke zajednice u ovoj varoši.
Bila je to prilika da gradonačelnik Novog Sada vidi na koji način se „Bunjevačka kuća“ koristi, al i da kroz divan sa Mirkom Bajićom, pridsidnikom Saveza bački Bunjevaca, i Suzanom Kujundžić Ostojić, te sa ostalim pridstavnicima Savita, SBB-a i udruženja koja funkcionišu u Novom Sadu, sazna više o položaju Bunjevaca u Vojvodini u njezinom administrativnom centru.
– Želimo da se pripadnici svi nacionalni manjina u našoj varoši osićaje ravnopravnim i uvaženim ko i svi ostali građani i uvik ćemo bit tu kako bi saslušali njeve želje i sagledali mogućnosti realizacije isti. Ustupanjom na korišćenje ovog varoškog prostora, doprinosi se očuvanju kulturnog identiteta i osobenosti Bunjevaca. Nuz kulturne sadržaje, ovaj prostor će imat još jednu lipu namenu, a to je pružanje smištaja za studentkinje koje pohađaje studije na Univerzitetu u našoj varoši – kazo je Vučević i naglasio kako triba u praksi poštivat i razvijat multikulturalnost, raznolikost i multikonfesionalnost, triba čuvat različitosti kojima se ponosimo vikovima na ovim prostorima.
Nakon što je Andrea Sabo, jedna od studentkinja, uručila gradonačelniku umitničku sliku od slame, rad Stipana Budimčevića, Mirko Bajić, pridsidnik SBB-a, al i pridsidnik Bunjevačkog kulturnog centra u Novom Sadu, se zafalio Novom Sadu na višegodišnjoj podrški i saradnji, ko i na positi gradonačelnika:
– Saradnja se posebno ogleda u kulturnom pridstavljanju Bunjevaca u Novom Sadu, biće i u političkom radu. Ovaj prostor smo nazvali „Bunjevačka kuća“, jer su vrata otvorena svima, našim ustanovama, pojedincima, naročito mladima. Ode se mogu družit, okupljat, realizovat projekte, ne samo Bunjevci, nego svi naši prijatelji. Našli smo način da podržimo naše mlade studente u Novom Sadu.
Strana 7 od 11
Министарство информисања и телекомуникација