Velike narodne skupštine Srba, Bunjevaca i ostali Slovena sićaju se svi Bunjevci, kojima je ovo i jedan od četri nacionalna praznika, al sićanje na 25. novembar 1918. godine ne blidi ni u čitavoj Vojvodini. Tako je i ove godine obilužen dan kad se regija današnje Vojvodine prisajedinila Kraljevini Srbiji, te kasnije postala dio Kraljevine Srba, Hrvata i Slovenaca.

Kako je to i običaj, na taj dan su položeni vinci na spomenploču kadgodašnjeg hotela „Grand” na Trgu slobode, di je čuvena Skupština i održana. Gradonačelnik Novog Sada Miloš Vučević je, zajedno sa pridsidnikom Skupštine Grada Novog Sada Zdravom Jelušićom, položio vince na spomen-ploču. Tom prilikom je istako da je prija 99 godina ostvaren viševikovni san Srba i ostali Slovena severno od Save i Dunava, te je nastavio:
– Zadovoljan sam činjenicom da će se stogodišnjica prisajedinjenja Vojvodine kraljevini Srbiji obeležiti na način kakav tom datumu i dolikuje, da to neće biti samo datum koji će se obeležavati u Vojvodini i Novom Sadu, jer će centralna proslava biti u Beogradu, a posebno je značajno to što će predsednik republike Srbije Aleksandar Vučić biti pokrovitelj obeležavanja 100 godina prisajedinjenja – istako je Vučević.
Vučević nije krio impresije porukama koje se i danas mogu primenit, a koje se tiču ravnopravnosti, slobode i napritka.
– Za mene je impresivno da su na toj Skupštini učestvovale i Vojvođanke, da su žene tada imale pravo glasa, da je i ćerka velikog Svetozara Miletića bila učesnica te Skupštine i da je ono o čemu su evropljanke samo maštale, ovde bilo već primenjeno. To pokazuje da su kapaciteti demokratije i demokratičnost na ovim prostorima prisutni i da se oni moraju negovati, čuvati i održavati – dodo je gradonačelnik Novog Sada.
Na spomen-ploču učesnicima vince su položili pridstavnici Gradskog odbora Saveza potomaka ratnika Srbije od 1912. do 1920. godine, al i pridstavnici Nacionalnog savita bunjevačke nacionalne manjine, naroda koji je po brojnosti bio drugi na Velikoj narodnoj skupštini.

Pridsidnik Izvršnog odbora NSBNM Mirko Bajić, kazo je tom prilikom da su Bunjevci dali velik doprinos u realizovanju ideje da se prostori Vojvodine prisajedine Srbiji, al je i podsitio šta su sve prošli u godinama potom.
– To su sigurno činili u nadi i uvirenju da će u kraljevini Srbiji sačuvat svoj nacionalni identitet, jezik i kulturu. Na žalost, 1945. godine komunistička vlast u novoj Jugoslaviji je naredbom zabranila Bunjevcima da postoje. U toj naredbi je kazano da bez obzira kako se izjasni, Bunjevac se ima smatrat Hrvatom. Bunjevci su danas priznata nacionalna manjina i mi se zafaljivamo Republiki Srbiji što je pripoznala taj nacionalni ponos i identitet Bunjevaca da žele bit ono što jesu, da žele bit Bunjevci. Bunjevačka nacionalna zajednica od momenta kad je formiran Nacionalni savit bunjevačke nacionalne manjine obilužava ovaj dan ko svoj nacionalni praznik i koristim priliku da ga čestitam svim Bunjevcima. Mi smo ovaj praznik obilužavali od onda sami, na svoj način, al od kako je Miloš Vučević gradonačelnik Novog Sada i od kako je Srpska napredna stranka na vlasti, mi taj dan obilužavamo zajedno nuz onu rečenicu, braća uvek i uvik zajedno – kazo je Bajić.
U svom obraćanju, pridsidnikIO NSBNM ističe da Bunjevci u godini u kojoj se obilužava vik od Velike narodne skupštine, imaje i velika očekivanja.
– Ono što mi očekivamo jeste ispravljanje istorijske nepravde. Očekivamo da će Skupština Vojvodine akt iz 1945. godine proglasit aktom nasilne asimilacije i da ćemo uživat sva prava jednako ko i svi drugi u Srbiji, ne samo većinski narod, neg i pripadnici svi drugi nacionalni manjina – naglasio je Bajić na kraju.
Foto: www.novisad.rs
Министарство информисања и телекомуникација